Skip to main content Skip to primary navigation

Solidarni z Ukrainą!

Regional website Poland

Chociaż życie ludzi w Polsce wydaje się płynąć, jak dotychczas, ciężko powiedzieć, że jest normalnie, gdy tuż obok toczy się walka o Ukrainę. O tym, że wojna trwa, wiemy bardzo dobrze; w Nowej Rudzie przebywa obecnie ponad 300 uchodźców, a ich liczba stale rośnie. Dlatego też, aby choć trochę ułatwić im odnalezienie się w nowej rzeczywistości, Umicore Nowa Ruda ofiarowało pomoc rzeczową i finansową.


Nie odwracamy wzroku, pomagamy

Mimo, iż od wybuchu wojny na Ukrainie minęło już trochę czasu, a uruchomione wówczas zbiórki i fundacje wspomogły wiele osób, wciąż masa uchodźców szuka azylu w Polsce. Do tego potrzebne jest zapewnienie artykułów codziennego użytku, żywność oraz nowa odzież, na które często po prostu ich nie stać. Jako świadomy sąsiad, pragniemy pomagać osobom najbardziej potrzebującym pomocy, dlatego skontaktowaliśmy się z lokalnymi władzami, aby zapytać, jak możemy wesprzeć przebywających na terenie Nowej Rudy uchodźców.

Poznawszy zakres ich potrzeb, przekazaliśmy pierwszą donację o łącznej wartości 32 tys. zł, aby przebywające na terenie miasta Nowa Ruda dzieci z Ukrainy mogły otrzymać kurtki i buty zimowe. Przedmioty trafiły do obiektów, które zamieszkują obywatele Ukrainy: Centrum Turystyczno-Sportowego w Nowej Rudzie, Hotelu Parkowa oraz kilku lokali mieszkalnych.


Solidarni z Ukrainą

To jednak nie koniec, gdyż kolejna darowizna - tym razem w kwocie 250 tys. zł, została przelana na subkonto Gminy Miejskiej Nowa Ruda z inicjatywą: “Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”. Miała na celu pokrycie bieżących potrzeb uchodźców z Ukrainy, takich jak zakup i przekazanie najważniejszych artykułów oraz leków, a także zapewnienie opieki medycznej i transportu medycznego.

Symboliczne przekazanie czeku miało miejsce 22 grudnia 2022 w Ratuszu w obecności Burmistrza Nowej Rudy, Pana Tomasza Kilińskiego. Obecni byli także Zastępca Burmistrza, Pani Marzena Wolińska, oraz Naczelnik ds. Wydziału Spraw Obywatelskich, Pani Barbara Postrach. Czek osobiście wręczył Plant Manager Umicore, dr Stephan Noll, a towarzyszyła mu Specjalista ds. Administracji, Natalia Oberska.

Mocno wierzymy, że przekazane przez nas donacje zapewnią komfort i ulgę ludności, która cierpi z powodu przesiedleń, obrażeń i strat. Jednocześnie zachęcamy wszystkich, by na swój własny sposób również wspomogli społeczność ukraińską. Nawet najmniejsza pomoc ma znaczenie!