Historia

Tło historyczne

Historia Umicore sięga ponad 200 lat wstecz. Wszystko zaczęło się od spotkania wielu firm górniczych i hutniczych, stopniowo ewoluujących w kierunku firmy z branży technologii materiałowej i recyklingu, którą Umicore jest dziś. 

Gdzie wszystko się zaczęło 

1805 

17 grudnia 1805 roku Napoleon Bonaparte przyznał Jeanowi Dony'emu kontrolę nad kopalnią Vieille-Montagne w Moresnet, na dzisiejszej granicy między Belgią a Niemcami. 

1837

W 1837 roku powstała firma Société Anonyme des Mines et Fonderies de Zinc de la Vieille-Montagne — prekursor dzisiejszego Umicore.

 Przekraczanie granic

1906 

Historia kolejnej firmy, która poprzedzała powstanie Umicore — Union  Minière — rozpoczęła się w 1906 roku. Spółka, znana wówczas jako Union Minière du Haut Katanga (UMHK), zajmowała się produkcją miedzi i metali w Kongo. 

1968

Po nacjonalizacji spółki przez rząd w 1968 roku, UMHK postanowił rozwijać nową działalność wydobywczą i rafineryjną, stając się ostatecznie filią Société Général de Belgique.

Kawałki puzzli

1989

Połączenie Union Minière ze spółkami zależnymi — Metallurgie Hoboken-Overpelt, Vieille-Montagne i Mechim — w 1989 roku pozwoliło przekształcić tę firmę w zintegrowaną grupę przemysłową. 

1990 

Pod koniec lat 90-tych Union Minière coraz bardziej umacniała swoją pozycję jako firma zajmująca się materiałami specjalistycznymi. Już po sprzedaży pozostałych aktywów górniczych oraz innych zaliczanych do tych niestrategicznych, firma skupiła się na metalach szlachetnych, wysokomarżowych produktach cynkowych i zaawansowanych technologicznie materiałach.

2001 

W 2001 roku, chcąc jeszcze mocniej podkreślić proces symbolicznego odchodzenia od górnictwa oraz produkcji towarów i metali nieszlachetnych, grupa zmieniła swoją nazwę na Umicore. Pierwsze dwie litery to inicjały Union Minière, nawiązujące do korzeni historycznych. 

Kluczowa dekada 

2003

Przejęcie w 2003 roku firmy PMG nadało Umicore nowy wymiar, pozwalając podkreślić swoją obecność w sektorze katalizatorów samochodowych. PMG w rzeczywistości była jednostką zajmującą się metalami szlachetnymi, należącą do niemieckiej grupy Degussa, która w 1887 roku była jednym z udziałowców zakładających fabrykę Umicore w Hoboken. 

2005

W 2005 roku Umicore wydzieliło część biznesową związaną z produkcją miedzi, powołując do życia oddzielną spółkę Cumerio. Dwa lata później połączyło działalność w zakresie rafinacji i stopów cynku z firmą Zinifex, tworząc firmę pod nazwą Nyrstar. 

2007

Na zakończenie dziesięcioletniego procesu transformacji firma Umicore postanowiła skoncentrować się na czystych technologiach, w tym opracowaniu nowych katalizatorów do pojazdów, materiałów akumulatorowych przyszłej generacji, katalizatorów i membran ogniw paliwowych oraz procesów recyclingu. Zwiększyła także swoją obecność geograficzną, zwłaszcza w Azji.

2010

Stawiając czoła wyzwaniom wynikającym z kluczowych megatrendów, firma Umicore określiła nową strategię łączącą technologię i biznesową mapę drogową na kolejne pięć lat z uwzględnieniem w pełni zintegrowanych podejść i celów dotyczących rozwoju zrównoważonego. Firma Umicore rozpoczęła także nowy etap tworzenia obiektu produkcji akumulatorów w Belgii.

Nowy horyzont

2015

Kładąc fundamenty pod nowe produkty i procesy, organizacja otworzyła nowe obiekty, w tym nowe centra badań i rozwoju oraz pierwszą siedzibę w Azji w ramach szerszego programu ukierunkowanego na zastosowania związane z energią. Nowym strategicznym planem stała się strategia Horizon 2020 mająca na celu uczynienie z Umicore wyraźnego lidera materiałów czystej mobilności i recyclingu.

2017

Zmiana struktury portfolio działalności Umicore upraszczająca i wyostrzająca koncentrację na wzroście pociągała za sobą zarówno zbycia, jak i nabycia. Sprzedano dwie jednostki biznesowe zajmujące się cynkiem, pion materiałów technicznych i część działalności związanej z tworzeniem produktów z cienkimi filmami. Nowe nabycia to m.in. obiekt katalizy stacjonarnej i druga rafineria kobaltu w Kokkoli w Finlandii. W zoptymalizowanym portfolio zmniejszono liczbę jednostek biznesowych z 15 na 9. Realizując cel zamiany zrównoważonego rozwoju w przewagę konkurencyjną, firma Umicore uzyskała zapewnienie strony trzeciej dotyczące obowiązujących w firmie ram zrównoważonego zaopatrywania się w kobalt.

Dziś

Obecnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej na znaczeniu zyskują trzy megatrendy zidentyfikowane jako czynniki sukcesu działalności Umicore: niedobory surowców, zagwarantowanie czystości powietrza i elektryfikacja pojazdów. Firmie udało się uzyskać wyraźną pozycję lidera w zakresie materiałów czystej mobilności i recyclingu.

Przychody grupy (bez metali) wyniosły 3,4 mld EUR (obrót na poziomie 17,5 mld EUR) w 2019 r. Obecnie zatrudnia ona 11 152 osoby.