Skip to main content Skip to primary navigation

Czyste powietrze dla szkół

Regional website Poland

Wśród najważniejszych wartości, którymi kierujemy się w Umicore szczególne miejsce zajmują działania wspierające lokalną społeczność. Wierzymy, że dzięki inicjatywom na rzecz naszych lokalnych partnerów, wniesiemy pozytywny wkład w ich rozwój i dobrobyt. Jedną z takich inicjatyw było podjęcie współpracy z lokalnymi szkołami.

Już od 2018 roku uczniowie okolicznych szkół mogą liczyć na wsparcie Umicore. Nasza współpraca obejmuje nie tylko dzielenie się specjalistyczną wiedzą, ale jest to również pomoc materialna. Dzięki temu uczniowie mają szansę zdobycia stypendiów, mogą również pracować na wysokospecjalistycznym sprzęcie, który pozwala rozwinąć ich kluczowe umiejętności. W ubiegłym roku w ramach donacji, przekazaliśmy lokalnym szkołom profesjonalny sprzęt, który znacznie ułatwił edukację w dobie pandemii Covid - więcej na temat tej inicjatywy przeczytasz w naszym artykule.

Równie ważne co wsparcie lokalnych społeczności, są dla nas troska o środowisko oraz działanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Staramy się wdrażać ekologiczne podejście we wszystkim co robimy, dlatego też nie pozostajemy bierni wobec problemu znacznego pogorszenia jakości powietrza w okresie zimowym. Smog jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, u których w pierwszej kolejności nasilają się problemy ze strony układu oddechowego. Dlatego też w ramach walki ze smogiem na terenie Nowej Rudy i okolic oraz wsparcia lokalnego szkolnictwa, postanowiliśmy wspomóc dwie pobliskie szkoły. Początkiem stycznia 2022r. przekazaliśmy łącznie 10 oczyszczaczy powietrza dla Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku oraz dla Szkoły Podstawowej nr 7 w Nowej Rudzie.

Jeden oczyszczacz działa skutecznie na powierzchni 60m2, a w ciągu godziny wymieni aż 500m3 powietrza. Dzięki 5 warstwowemu filtrowi True Hepa, usuwanych jest aż 99,9% szkodliwych cząstek unoszących się w powietrzu. Jest to szczególnie istotne w dobie panującej obecnie pandemii Covid. Zaletą oczyszczaczy jest również ultracichy tryb pracy, dzięki czemu urządzenia te nie będą generowały hałasu w trakcie prowadzonych zajęć.

“Z problemem smogu w Nowej Rudzie zmagamy się co roku. Zdajemy sobie sprawę jak duży ma on wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na zdrowie dzieci. Dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że jako Umicore mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę w postaci oczyszczaczy, do tego, by uczniowie lokalnych szkół mogli oddychać czystym powietrzem.” - mów Stephan Noll, Plant Manager Umicore w Nowej Rudzie.

Mając na uwadze problem złej jakości powietrza oraz pandemię Covid - 19 wierzymy, że sprzęt, który przekazaliśmy szkołom spełni swoje zadanie i przyniesie wiele korzyści zdrowotnych zarówno nauczycielom jak i uczniom.