Skip to main content Skip to primary navigation

Różnorodność i poczucie przynależności w Umicore

Regional website Poland

Różnorodność i poczucie przynależności są głęboko zakorzenione w wartościach Umicore. Jak zatem łączymy siły, aby czerpać z wiedzy i doświadczeń innych oraz wymieniać poglądy? Zapewniając przestrzeń do wykorzystania swojego potencjału i poszerzania perspektyw poprzez wyjazdy, współpracę międzynarodową oraz międzykulturowe szkolenia z kolegami z różnych części świata.

O tym czego się od siebie wzajemnie uczymy opowiadają nasi dwaj pracownicy, którzy mieli okazję przekonać się, że gdy ludzie prezentują te same wartości, to ani język, ani narodowość nie stanowią przeszkody, by efektywnie współdziałać! Zobacz, co myślą i poznaj ich doświadczenia z pracy z kolegami z całego świata.

Kultura jest elementem naszej tożsamości

Piotr O. - Manager z nowopowstałego zakładu w Nysie przez rok zdobywał doświadczenie i przygotowywał się do objęcia swojej roli u boku kolegów z Korei Południowej. 

Jak wyjazd wpłynął na Twoją pracę i rozwój?

“To, że w Umicore podróżujemy i współpracujemy z osobami z drugiego końca świata, stanowi dla mnie ogromną wartość. Pobyt w Korei nie tylko wzbogacił moją wiedzę i przygotował do pracy, ale przede wszystkim pokazał jak nasza kultura wpływa na sposób w jaki postrzegamy świat. Koledzy z Korei przywitali mnie z ogromną otwartością i na każdym kroku dawali mi odczuć, że jestem częścią zespołu."

Jaka była najbardziej zabawna część Twojego pobytu? 

“Dogadałem się z kolegą z którym codziennie jeździłem do pracy, że lubi rowerowe wycieczki górskie. Pewnego dnia umówiliśmy się więc na wspólną wyprawę. Spotkaliśmy się rano i sądziłem, że to będzie taka zwyczajna, lekka wycieczka - szczególnie, że ja miałem zwykły rower. Okazało się, że moi koledzy są prawdziwymi pasjonatami, mają bardzo profesjonalny sprzęt i nie oszczędzają się na trasie, a ja musiałem bardzo się namęczyć żeby spróbować ich dogonić. Po drugiej wycieczce pomogli mi kupić bardziej profesjonalny sprzęt. Finał historii  był taki, że pierwsza wyprawa górska na nowym rowerze zakończyła się moim spektakularnym upadkiem, który dodatkowo został nagrany :p “

 Czego się nauczyłeś pracując w Korei?

“Wyjazd nauczył mnie elastyczności i otwartości na różne style pracy - niektórzy ludzie są bardzo bezpośredni inni konserwatywni, jedni potrzebują uporządkowanej struktury, inni cenią kreatywność. Wiele różnych głosów, osobowości, podejść, które ze sobą rezonują  -  to wszystko budzi nieszablonowe myślenie i poczucie, że razem możemy więcej, nieustannie się rozwijamy dzięki poszanowaniu drugiej osoby i akceptacji różnic między nami.”

Żywe wartości

Piotr R. - Manager z zakładu w Nowej Rudzie od początku swojej kariery w Umicore uczestniczył w wielu szkoleniach, między innymi w  Niemczech oraz w Kanadzie, gdzie trenował zarówno kompetencje miękkie, jak również zdobywał specjalistyczną wiedzę inżynierską. 


Jak te doświadczenia wpłynęły na Twoje postrzeganie Umicore jako całości?

„Różnorodność napędza nas do realizacji wspólnej wizji – tworzenia materiałów dla lepszego życia. Bez względu na to, w której części świata się znajdujemy i pomimo dzielących nas różnic, wartości Umicore nas jednoczą; są prawdziwe i żywe, a nie tylko zapisane na papierze. Świadczy o tym fakt, że podczas moich wyjazdów nigdy nie zdarzyło się, żeby ktoś się kłócił lub krzyczał. Dla mnie komunikacja polega na prostocie oraz otwartości na argumenty i dyskusje”.

Czego się nauczyłeś od kolegów z Kanady i Niemiec?

“Kanadyjczycy bardzo często używają słów please i thank you jak przecinka. To bardzo pozytywnie nastawieni ludzie, którzy są bezinteresowni i pomocni, jeśli tylko mogą to na pewno pomogą i nie oczekując niczego w zamian. Moi koledzy z Niemiec są niezwykle zorganizowani, nie ma kombinowania i chodzenia na skróty. Nauczyłem się tych dobrych wzorców pracy i teraz staram się być lepszym managerem oraz przekazywać te wartości dalej w moim zespole.” 

Jakie korzyści dostrzegasz z pracy w tak zróżnicowanym miejscu pracy? 

“Obcowanie i współpraca z osobami z różnych kultur jest naprawdę wzbogacającym doświadczeniem, które ciągle pozwala mi poznać inne perspektywy i tradycje z całego świata. To także doskonała okazja, by lepiej poznać siebie. W trakcie moich wyjazdów poznałem wiele niesamowitych osób, z którymi jestem w stałym kontakcie - to taka międzynarodowa sieć relacji, w której możemy na siebie wzajemnie liczyć.” 

W Umicore nieustannie uczymy się dzielić i akceptować – pomysły, doświadczenia, wiedzę, umiejętności i wiele więcej. Wierzymy, że różnorodność i integracja nie są dla nas przeszkodą – wręcz przeciwnie, wzbogaca nas jako organizację i nas jako ludzi.

Poznaj więcej historii