Skip to main content Skip to primary navigation

Umicore i PWSZ w Nysie zacieśniają współpracę w ramach nowo utworzonej specjalności „Inżynieria zrównoważonego rozwoju”

Regional website Poland

W piątek 23 października globalna firma Umicore, zajmująca się technologią materiałową oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie - jedna z wiodących uczelni w regionie opolskim, podpisały porozumienie o współpracy mające na celu zbudowanie silnej współpracy na rzecz wzajemnej wymiany wiedzy w zakresie czystej mobilności.

Podczas gdy konkretne elementy współpracy muszą jeszcze zostać dopracowane, PWSZ i Umicore rozważają organizację konferencji, seminariów naukowych, praktyk studenckich i innych działań związanych z technologiami akumulatorowymi. Ponadto, PWSZ i Umicore rozpoczęły już prace nad opracowaniem specjalnych wykładów na temat czystej mobilności i gospodarki bazującej na obiegu zamkniętym dla nowo utworzonej specjalności „Inżynieria zrównoważonego rozwoju”, która została wprowadzona przez PWSZ na początku roku akademickiego.

Studenci studiów magisterskich na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji na Wydziale Nauk Technicznych mogą teraz wybrać tę specjalność, która koncentruje się na takich przedmiotach jak Technologia litowo - jonowych ogniw akumulatorowych, Analiza instrumentalna w procesach przemysłowych, Czyste technologie i procesy produkcyjne oraz Zrównoważone systemy energetyczne.

W nowym Centrum Badawczo-Edukacyjnym Zrównoważonego Rozwoju powstaną laboratoria wyposażone w najwyższej klasy sprzęt badawczo - dydaktyczny. Studenci inżynierii uzyskają dostęp do najnowocześniejszych narzędzi, takich jak najnowsze drukarki 3D, roboty pięcioosiowe, plotery, lasery i drony.

Umicore jako światowy lider w dziedzinie materiałów katodowych wchodzących w skład baterii litowo-jonowych, dostarczy specjalistyczną wiedzę uczelni i studentom.

Zdaniem profesora Przemysława Malinowskiego, rektora PWSZ: „Inwestycja Umicore w fabrykę materiałów katodowych w Nysie była impulsem do rozpoczęcia tak szeroko zakrojonego projektu z zakresu czystej mobilności. – Bardzo ważne jest dla nas to, by zapewnić studentom wysokiej jakości ofertę edukacyjną w zakresie technologii przyszłości, w tym akumulatorów stosowanych w pojazdach elektrycznych. To kluczowe w kontekście ich odpowiedniego przygotowania do pracy w firmach z branży zaawansowanych technologii takich jak Umicore”.

 Agata Czechowska, kierownik ds. komunikacji w Umicore w Nysie, dodaje: „Cieszymy się, że możemy współpracować z uczelnią w Nysie i przyczynić się do rozwoju umiejętności technicznych młodych inżynierów na Opolszczyźnie. Ich nowa generacja będzie kluczowa w procesie przechodzenia w kierunku czystej mobilności”.