Skip to main content Skip to primary navigation

Uczniowie odwiedzili Umicore w ramach zajęć z przedmiotów przyrodniczych

Regional website Poland

11 maja 2023 r. 29 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z nauczycielami odwiedziło Umicore w Nysie. Wizyta odbyła się w ramach programu edukacyjnego "Baterie doładowują naszą codzienność", który realizowany jest od jesieni ubiegłego roku. Podczas tej pierwszej w historii wizyty szkolnej w Umicore w Nysie dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak wyglądają materiały katodowe i poczuć, jak ekscytująca może być technologia zarówno w trakcie nauki, jak i po jej zakończeniu. Wszyscy świetnie się przy tym bawili!

Gotowi na wizytę!

Przede wszystkim: witamy wszystkich uczniów w Umicore Nysa! Jesteśmy gotowi na to ekscytujące wydarzenie. Uczniowie przyjechali do zakładu autobusem. Mogliśmy poczuć emocje związane z wizytą w Umicore i możliwością wykorzystania wiedzy zdobytej podczas roku szkolnego. Kierownik operacyjny fabryki opowiedział uczniom wiele ciekawych informacji o historii baterii, a także o materiałach katodowych i ich wpływie na wydajność pracy baterii. 

Laboratorium baterii

Zanim weszliśmy na teren zakładu, kierownik ds. bhp i ochrony środowiska przeprowadził szkolenie z zakresu zasad bezpieczeństwa. Każdy otrzymał fartuch laboratoryjny i okulary ochronne. Uczniowie byli więc gotowi do praktycznego zastosowania tego, czego nauczyli się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Dzięki przygotowanym przez laborantów specjalnym eksperymentom w naszym zaawansowanym technologicznie laboratorium, uczniowie mogli zobaczyć, jak testowany jest materiał katodowy na miniaturowej baterii. 

Kim chcę zostać, gdy dorosnę?

Po wizycie w laboratorium odbyło się spotkanie poświęcone zawodom, które można wykonywać w Umicore oraz kierunkom studiów, które warto ukończyć, aby pracować w laboratorium, na produkcji lub w biurze. To bardzo przydatne informacje dla tych, którzy stoją przed wyborem kierunku kształcenia jeszcze w tym roku. Przedmioty ścisłe są super! Było o czym dyskutować podczas wspólnego obiadu w zakładowej restauracji. Co czwartek w Umicore organizowany jest dzień tematyczny związany z kuchniami świata i właśnie nadeszła kolej na Włochy. Czego chcieć więcej od pysznej włoskiej pizzy?  

Zwiedzanie fabryki

Po obiedzie nadszedł czas na zwiedzanie zakładu. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda nowoczesna fabryka z zewnątrz. Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa Umicore, każdy odwiedzający musiał założyć pomarańczową kamizelkę zapewniającą dobrą widoczność.  

“Z przyjemnością oferujemy w naszej szkole dodatkowe zajęcia naukowe na temat baterii i elektromobilności. Na tych zajęciach uczniowie przekonują się, że technologia może być fascynująca. Wizyta w Umicore pomogła im zobaczyć w praktyce, jak działa fabryka i laboratorium oraz jakie zawody mogą podjąć w przyszłości, jeśli zdecydują się studiować nauki ścisłe” - skomentowała Bożena Węglarz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie. 

“Miło było zobaczyć, jak dzieci cieszą się z wizyty w fabryce w ramach programu "Baterie doładowują naszą codzienność". Na zajęciach z przedmiotów przyrodniczych uczyły się o technologii i o tym, w jaki sposób elektromobilność przyczyni się do bardziej zrównoważonego świata. Wizyta uświadomiła im, że fabryka Umicore w Nysie odgrywa ważną rolę w przejściu na pojazdy elektryczne.” wyjaśnia Agata Czechowska, Communications Manager w Umicore. 

O programie "Baterie doładowują naszą codzienność”

W listopadzie 2022 r. Umicore uruchomiło program edukacyjny "Baterie doładowują naszą codzienność" we współpracy z Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Nysie. Program, stworzony przez multidyscyplinarny zespół profesorów i ekspertów, jest przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i ma na celu poszerzenie ich wiedzy na temat zrównoważonych technologii. Częścią pakietu edukacyjnego jest zwiedzanie zakładu Umicore w Nysie. Pakiet został przetestowany w Szkole Podstawowej nr 1 w Nysie i w przyszłości może zostać rozszerzony na inne szkoły.