Skip to main content Skip to primary navigation

Startuje druga edycja pakietu edukacyjnego Umicore „Baterie doładowują naszą codzienność”

Regional website Poland

Firma Umicore, lider na rynku dostawców katalizatorów i materiałów katodowych, już po raz drugi uruchomiła projekt edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych. Tegoroczna odsłona programu „Baterie doładowują naszą codzienność" została zainagurowana 7 lutego br., a jej celem jest edukacja młodzieży w zakresie innowacji, technologii oraz zrównoważonego rozwoju. Tym razem inicjatywa obejmie 3 szkoły z Nysy i okolic.

Zgodnie z zapowiedziami Umicore, tegoroczna edycja programu została rozszerzona i łącznie dotrze do 3 szkół z regionu. Do projektu zostali zaproszeni uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 1 w Nysie, Szkoły Podstawowej nr 10 w Nysie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Goświnowicach. Niezmiennie inicjatorem projektu i fundatorem materiałów edukacyjnych jest firma Umicore, a partnerem merytorycznym jest Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie 

Uroczysta inauguracja programu, podczas której wręczono pakiety edukacyjne, odbyło się 7 lutego 2024 r. w nyskim oddziale Umicore. W wydarzeniu uczestniczyły dyrekcje szkół biorących udział w programie, władze uczelni, przedstawiciele Gminnego Zarządu Oświaty oraz Umicore. 

Z radością obserwujemy rozwój pakietów edukacyjnych „Baterie doładowują naszą codzienność”. Cieszymy się, że młodzież z naszej gminy ma możliwość poszerzać swoją wiedzę pod okiem wysokiej klasy naukowców oraz specjalistów. Wierzymy, że dzięki takim inicjatywom młodzi ludzie zyskają jeszcze większą motywację, aby rozwijać wiedzę z zakresu nauki, technologii, inżynierii i matematyki — mówi Adam Fujarczuk, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Nysie.

Edukacyjna inicjatywa „Baterie doładowują naszą codzienność” realizuje założenia Umicore związane z podnoszeniem świadomości na temat elektromobilności, zielonej energii, a także poszanowania środowiska.  

"Jako Umicore chcemy być dobrym sąsiadem dla mieszkańców Nysy i okolic – tym razem kierujemy się w stronę młodzieży. Chcemy zadbać o edukację uczniów, a także wzbudzić ich zainteresowanie innowacjami w technologii, elektromobilnością oraz recyklingiem. To nie tylko inwestycja w rozwój młodych, ale także stopniowe budowanie bardziej zrównoważonego świata dla nas wszystkich."

Alicja Stafford, Communication Manager w Umicore Battery Materials Poland oraz koordynatorka projektu

Zajęcia rozpoczną się w lutym i potrwają do czerwca. Łącznie program obejmie 10-12 godzin lekcyjnych i zostanie przeprowadzony na podstawie planu zajęć opracowanego przez multidyscyplinarny zespół profesorów i ekspertów.

Zależy nam, aby lekcje były prowadzone w sposób ciekawy i przystępny dla uczniów. Naszym celem jest przekonanie uczniów, że nauka przedmiotów ścisłych wcale nie musi być nudna, ani tym bardziej trudna — mówi dr inż. Piotr Chwastyk – Prorektor ds. współpracy i rozwoju w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie.

Pakiety edukacyjne składają się z podręcznika dla nauczyciela, zeszytu ćwiczeń dla uczniów oraz zestawu z praktycznymi eksperymentami. Zeszyt ćwiczeń podzielony jest na siedem rozdziałów – chemia baterii, surowce, zastosowania baterii, elektromobilność, recykling oraz model zamkniętej pętli dla metali, według którego Umicore działa na całym świecie. W ramach ostatniej, siódmej części uczniowie odwiedzą zakład Umicore, aby zobaczyć, jak w praktyce wygląda produkcja materiałów katodowych.