Skip to main content Skip to primary navigation

Umicore na rzecz inicjatywy Europejskiego Zielonego Ładu

Regional website Poland

Słyszałeś już o Europejskim Zielonym Ładzie? Jest to nowa inicjatywa na rzecz rozwoju zrównoważonej gospodarki UE. Jej celem jest, aby do 2050 roku Europa stała się pierwszym kontynentem na świecie, który będzie neutralny klimatycznie. Plan działania obejmuje konkretne cele, takie jak zerowa emisja gazów cieplarnianych, przystępna cenowo i bezpieczna energia odnawialna, przyjazna środowisku produkcja zdrowej żywności i inteligentny transport. Ale jaka jest w tym wszystkim rola Umicore?
 
Dwadzieścia lat temu Umicore przeszło transformację z firmy wydobywczej, w innowacyjną organizację z branży usług technologicznych i materiałów dla lepszego życia. Taka metamorfoza oznaczała zaangażowanie się w tworzenie zrównoważonych produktów i usług, co było odpowiedzią na globalne megatrendy. Dziś nasza działalność skupia się wokół trzech głównych obszarów. Obecnie istnieje zapotrzebowanie na czystsze powietrze, a my jesteśmy w stanie zapewnić katalizatory do kontroli emisji, które redukują szkodliwe zanieczyszczenia. Tworzymy rozwiązania i materiały akumulatorowe, które umożliwiają elektryfikację transportu, co wpływa na redukcję emisji dwutlenku węgla. Trzecim megatrendem jest efektywne gospodarowanie zasobami. Dzięki naszym usługom w zakresie recyklingu dajemy nowe życie zużytym metalom o najwyższej wartości. Dlatego też, dzięki naszej wiedzy i umiejętnościom, uczestniczymy w realizacji inicjatywy Europejskiego Zielonego Ładu. 
 
Gospodarka o obiegu zamkniętym ma kluczowe znaczenie dla realizacji strategii Europejskiego Zielonego Ładu. Mając świadomość, że na świecie nie ma nieskończonych rezerw metali, niedobór zasobów staje się ważnym tematem i priorytetem. Jest to tym bardziej istotne, jeśli takie materiały umożliwią osiągnięcie celów UE na 2050 r. dotyczących gospodarki neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla. Konieczne jest zatem zamknięcie pętli, utrzymując materiały w gospodarce jak najdłużej. Wtedy do gry wkracza model biznesowy zamkniętej pętli Umicore, cieszący się pozycją światowego lidera w zakresie recyklingu ponad 20 metali.  
 
W Umicore stawiamy na zrównoważony rozwój, co znajduje swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jakim prowadzimy działalność. Przejawia się to nie tylko w naszych produktach i usługach, które wprowadzamy na rynek, ale także w naszej działalności i pozyskiwaniu surowców. Uważamy, że istnieje potrzeba pełnej transparentności w łańcuchu wartości, która zapewni odpowiedzialne i etyczne pozyskiwanie surowców. Umicore wdraża różne standardy należytej staranności w ramach zarządzania ryzykiem i wspiera niedawne naciski UE dotyczące prawodawstwa w sprawie należytej staranności. Aby wzmocnić naszą pozycję lidera, Umicore jest członkiem Global Battery Alliance, wielostronnego sojuszu skupiającego się na zrównoważonym rozwoju w łańcuchu wartości baterii, gdzie zaangażowaliśmy się w dwie inicjatywy:  

  • Inicjatywa paszportu baterii umożliwia identyfikowanie materiałów od wydobycia, aż po pojazdy elektryczne oraz pozwala na udostępnianie śladu węglowego oraz innych danych przez cały okres eksploatacji baterii.  
  • Umicore wspiera UNICEF w działaniach w Demokratycznej Republice Konga. Współpraca ta ma na celu wyeliminowania podstawowych przyczyn pracy dzieci w społecznościach górniczych, promowaniu alternatywnych źródeł utrzymania i kontrolę zatrudnianych osób w kopalniach, w tym zakaz zatrudniania dzieci. Jesteśmy dumni, że możemy być współinicjatorem i pierwszym współtwórcą tego partnerstwa.