Skip to main content Skip to primary navigation

Umicore i ENGIE podpisują długoterminową umowę PPA na dostawę energii odnawialnej do fabryki materiałów katodowych Umicore w Nysie

Regional website Poland

ENGIE i międzynarodowa grupa technologii materiałowych Umicore podpisały długoterminową umowę korporacyjną (PPA) na dostawę energii odnawialnej do nowej fabryki Umicore zlokalizowanej w Nysie. Będzie to pierwsza fabryka w Europie produkująca materiały katodowe, kluczowe elementy akumulatorów litowo-jonowych do pojazdów elektrycznych.

ENGIE będzie dostarczać zieloną energię ze swojej farmy wiatrowej w Pągowie, zlokalizowanej w województwie opolskim, 80 km od Nysy. Farma wiatrowa Pągów została uruchomiona w 2012 roku.

To pierwsza umowa PPA podpisana z klientem przemysłowym przez ENGIE w Polsce. Umowa PPA umożliwi ENGIE zabezpieczenie efektywności ekonomicznej farmy wiatrowej po zakończeniu obecnego programu wsparcia. Jednocześnie umowa PPA przyczyni się do realizacji strategii Umicore dotyczącej dojścia do neutralności węglowej do 2035 r. i zapewni długoterminowe dostawy energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych dla fabryki w Nysie. Umicore jest liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju, prowadzi  projekty dotyczące energii odnawialnej, a jej zaangażowanie przyczynia się do maksymalizacji żywotności odnawialnych źródeł energii w polskiej sieci. 

Fabryka Umicore w Nysie jest pierwszym zakładem produkującym materiały katodowe w Europie, który wkrótce zostanie uruchomiony. Rozpoczęcie produkcji komercyjnej spodziewane jest pod koniec roku. Od początku działalności nowa fabryka Umicore będzie korzystać w 100% z zielonej energii

Eric Stab, dyrektor generalny ENGIE North, South and Eastern Europe: „Jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych krajów w Europie, Polska będzie miała kluczowe znaczenie dla europejskiej strategii dotyczącej neutralności węglowej. ENGIE, jako wiodący producent energii odnawialnej, widzi wiele możliwości rozwoju korporacyjnych umów PPA w Polsce w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę zobowiązania dotyczące redukcji emisji podjęte przez wiele międzynarodowych i polskich firm. Cel i strategia ENGIE są w pełni zgodne z tymi założeniami, a ENGIE jest gotowa wspierać Umicore, jednego z naszych długoletnich klientów w Belgii, w osiągnięciu neutralności węglowej w Polsce”.

Marc Grynberg, dyrektor generalny Umicore: „Jesteśmy bardzo dumni, że nasza fabryka  materiałów katodowych, pierwsza w Europie, od początku produkcji będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. Dzięki temu Umicore znacznie wyprzedza swoich konkurentów. Jest to ważny krok w naszym dążeniu do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2035 r.”